Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Fura bemutató sportágak, melyek közül kevés büszkélkedhet olimpiai tagsággal

Ki gondolta volna, hogy a léghajózás, a szörfös életmentés vagy a motorsport szerepelt már az olimpián? Pedig az 1900-as párizsi nyári játékokon mindez megtörtént. A franciák egy sor olyan sportágat vonultattak fel bemutató jelleggel, melyek soha nem kerültek be az olimpiai programba. Kezdetben nagy divat volt bemutató sportágakkal előrukkolni a szervező városnak, de később alábbhagyott ez a lelkesedés – majd a Nemzetközi Olimpiai Bizottság úgy döntött, hogy beszünteti a „bemutatósdit”, így az utóbbi négy nyári olimpián nem is volt.

Az első olyan bemutató sportág, amelyet később az olimpiai kötelékben maradt, az a kosárlabda, amelyet 1904-ben, St. Louisban láthattak először nézők nyári játékokon – 1936-ban lett teljes jogú olimpiai sport.

Dobor Dezső sporttörténész szerint elvileg komoly presztízst élvezne a bemutatóként felvett sportág, de 1989-ben a NOB lezárta és azóta befejezettnek tekinti ezen sportokat - igaz Peking idején a kínaiak próbálkoztak még a wushuval.

Dobor Dezső munka közben

- A klasszikus időkben az adott rendező város egy, a környékén népszerű sportot favorizált, hogy jobban megismertesse a világgal. Az utolsó olimpia, ahol szerepelt ilyen sportág, az 1992-es volt, Barcelonában a görhokit helyezték előtérbe – mondta az elsősorban sportújságíróként dolgozó szakember.

- Ha felvettek egy-egy sportágat az olimpiai programba, a valamit valamiért elv érvényesült. A legkülönbözőbb szempontoknak kellett megfelelni, de döntő volt a televízió szava. A képernyőn maradás, a szponzorok kiszolgálása érdekében még a jelleg is veszíthetett. Itt a legjobb példa az öttusa, amely már csak nevében azonos azzal, amit öttusának nevezett Coubertin, s amit öttusának neveztek Benedekék és Balczóék idejében. Kevés olyan sportág van, mely képes megtartani a saját arcát, ha felmerülnek igények vele kapcsolatban.
A NOB számára az egyik legfontosabb, hogy áttekinthető, követhető legyen a sportág, a helyszínen és a tv-k előtt.
Egy másik példa az ökölvívás, ahol az egészségvédelem érdekében történt jelentős változás a fejvédő bevezetésével. Ez is elengedhetetlen lépés volt, de a sportág jellegét döntően nem változtatta meg.

Olimpiai megnyitó a hőskorból - 1932 Los Angeles


Bemutató sportágak, amelyek soha nem kerültek a hivatalos olimpiai programba – zárójelben az olimpia évét jelöltük, amikor a sportág bemutató státuszban volt:

Amerikai futball (1904 és 1932)

Ausztrál futball (1956)

Bowling (1988)

Boules (1900)

Budo (1964)

Finn baseball (1952)

Glima (1912)

Görhoki (1992)

Kaatsen (1928)

Kézi súlyzózás (1904)

Korfball (1920 és 1928)

La canne (1924)

Léghajózás (1900)

Longue paume (1900)

Mezei kézilabda (1952)

Motorsport (1900)

Savate (1924)

Siklórepülés (1936)

Svéd (Ling) gimnasztika (1948)

Szörf életmentés (1900)

Vízisí (1972)

Sportágak, amelyek bemutató státuszból kerültek be az olimpiai programba. Az első évszám a bemutató éve, a zárójeles pedig az ötkarikás sportágak listájára való felkerülés éve:

1904 kosárlabda (1936)

1912 baseball (1992) – 2008-tól nem szerepel az olimpiai programban

1924 kajak-kenu (1936)

1924 röplabda (1964)

1972 tollaslabda (1992)

1988 taekwondo (2000)

1988 dzsúdó (1992)

0 Tovább

Zsinórban az ötödik magyar bajnoki címet is megnyerték - videó

Tíztáncban az ötödik magyar bajnoki elsőségét szerezte meg László Csaba és Mikes Anna. A szentesi kettős fantasztikus sorozatot produkál: 2007 óta ők nyerik minden évben a magyar bajnokságot a legösszetettebb táncsportos kategóriában, a tíztáncban. Itt az öt latintánc mellett az öt standardtáncban is kimagaslót kell nyújtani egy magyar bajnoki címhez. A László-Mikes páros azonban nem csupán hazai parketteken ’varázsol”, hanem a világversenyeken is. 2010-ben a világbajnokságon és az Eb-n is bronzérmesek voltak.

Anna és Csaba

A páros vb-döntős jive-ja

A 2011-es Tíztánc Magyar Bajnokságot Mezőkövesden rendezték meg, ahol Balázs Zsombor és Németh Nikoletta szerezte meg az ezüstérmet, megelőzve a Süttő Roland, Tombácz Anikó duót. Ifjúsági tíztáncban is szentesi győzelem született: Hegyes Bertalan János és Kis Violetta lett a magyar bajnok.

Az idei magyar bajnokságok sorozatában a külföldön oly népszerű senior standard kategóriában is rendeztek versenyt, itt DanceStation táncosai, Nagy Zsolt, és dr. Szentirmai Katalin szerezték meg a bajnoki címet a Papp Tamás, Kántor Nóra, valamint a Dr. Asztalos Zoltán, Kissné Szegedi Zsuzsanna párosok előtt.

A 2011-es Felnőtt Tíztánc Magyar Bajnokság döntőjének végeredménye

1. László Csaba, Mikes Anna

2. Balázs Zsombor, Németh Nikoletta

3. Süttő Roland, Tombácz Anikó

4. Bódi Ferenc, Gyurits Diána

5. Budai Attila, Barna Lilla

6. Filotás Márk, Balatincz Dóra

A 2011-es Ifjúsági Tíztánc Magyar Bajnokság döntőjének végeredménye

1. Hegyes Bertalan János, Kis Violett

2. Kis Vencel, Bori Ildikó

3. Paszternák Christopher, Magnucz Dóra

4. Czeglédi Tamás, Tóth Rebeka

5. Szalai Máté, Laskovics Petra

6. Prozlik Ádám, Melis Bettina

 

A Senior Standard Magyar Bajnokság érmesei

1. Nagy Zsolt, Dr. Szentirmai Katalin

2. Papp Tamás, Kántor Nóra

3. Dr. Asztalos Zoltán, Kissné Szegedi Zsuzsanna

 

Fotó: Szilver TSE

1 Tovább

Szakított a magyar bajnoki ezüstérmes duó - videó

A magyar versenytáncos társadalom szegényebb lett egy párossal. Szalkai Szabó Gábor és Markó Ágnes úgy döntött, hogy befejezi a közös munkát.

A háromszoros tíztánc magyar bajnoki ezüstérmes kettőst 2007 óta láthattuk a magyar, és a nemzetközi parketteken.

A legösszetettebb szakágban a világbajnoki bronzérmes László Csaba és Mikes Anna páros mögött háromszor végzett a második helyen a bajnokságban (2008 Mezőkövesd, 2009, Vác, 2010 Mezőkövesd).

Jó hír viszont, hogy külön-külön mindketten folytatják a versenyzést.

Fotó: Szilver TSE

1 Tovább

sportbanyaszat

blogavatar

Sokkal több érték, és érdekes sztori van a sportban, mint ami elsőre látszik. Isten hozott a 2-es tárnában!

Kedvencek

NemOlimpiaiSportok NemOlimpiaiSportok

Ezen az oldalon a nem olimpiai sportágak híreit olvashatják. Ha infót szeret...

Közösségben az Egészségért Közösségben az Egészségért

Egy jó közösségben minden egyszerűbb, a sport és céljaid elérése egyar...

Feedek

Feedek

Archívum