Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Jeges esések


Amikor nem úgy sikerül egy ugrás, ahogy azt az edzéseken begyakorolták. És a jég azon kívül, hogy hideg, elég kemény is...

0 Tovább

Amerikában kendóztak

Sok sportág esetében megfigyelhető olyan nemzetközi kapcsolatrendszer építése, amely folyamatos képzést biztosít a magyar versenyzők számára. Így van ezzel a Budapest Főnix Kendo és Iaido Klub is. Egy Los Angelesben lévő egyesülettel dolgoznak össze, gyakorlatilag különösebb kötelezettség nélkül teszik mindezt – mesélte a SPORTbányászatnak Bárány Tibor, a budapesti klub vezetője.


A Chuo Dojo tagjai és a három vendég: Gasparin Szabolcs, Demény Győző és Szegőfi Ákos

- A Chuo Kendo Dojóval mondhatom, hogy gyümölcsöző kapcsolatot ápolunk. Most jött haza három versenyzőnk onnan egy edzőtáborból. Gasparin Szabolcs 4. dan, Demény Győző 2. dan és Szegőfi Ákos 1. dan részesülhetett abban a megtiszteltetésben, hogy a Chuo Kendo Dojo vendége lehetett.

Bárány, aki 1997-ben tagja volt a B-csoportos világbajnoki címet szerző magyar válogatottnak büszke klubja eredményeire.

- A folyamatos fejlődésünk megkérdőjelezhetetlen eredménye az, hogy a 2010-es debreceni Európa-bajnokságon ezüstérmes junior csapatot a Budapest Főnix Kendo és Iaido Klubot versenyzői alkották.

A ’civilben’ az egyik biztosító társaságnál dolgozó 6 danos kendós a sportág népszerűsítését egy kendós filmmel tette hatékonyabbá, melynek címe: 4th Dan, és amelyet a legutóbbi Magyar Filmszemlén is bemutattak.

A film

0 Tovább

Gálára készülnek

Idén nyolcadik alkalommal díjazza 2010 legjobbjait a Nemzeti Sportszövetség. A sportszakmai szervezetek jelölése alapján az NSSZ elnöksége hoz döntést arról, hogy kiket részesítsenek elismerésben. Az idei díjátadó gála február 18-án lesz a gödöllői Királyi Kastély dísztermében.

Legutóbb Kovács Katalin kajakos, Gyurta Dániel úszó és S. Kovács Ádám karateversenyző megosztva kapta az Év sportolója díjat a 2009-es évben nyújtott teljesítményéért, míg Kiss Lászlót, az úszók szövetségi kapitányát életműdíjjal jutalmazták. 2008-ban a kenus Vajda Attila, 2007-ben pedig a teniszező Szávay Ágnes győzött.

- Ez valóban a szakma díja – hangsúlyozta Szántó Éva, a Nemzeti Sportszövetség főtitkára. – Egyrészt minden jelentős szervezet részt vesz a jelöltállításban, másrészt természetesen idén sem csak a legjobb felnőtt sportolót díjazzuk, hanem a sportélet minden területének legjobbjait az utánpótláskorúaktól az edzőkön és az orvosokon át egészen a sportújságírókig.

- Az NSSZ elnöksége közben jóváhagyta 2011-re vonatkozóan a szövetségek működési támogatásának elosztási javaslatát, ezenkívül döntött a Világjátékokra való felkészülési források elosztásáról is.

Tavalyi fotók:

Gyurta Dániel úszó átveszi a díjat dr. Leyrer Richárdtól, az NSSZ egyik alelnökétől

Az életműdíjas Kiss László, az úszók szövetségi kapitánya, a díjátadó dr. Gémesi György, az NSSZ elnöke

A karatés S. Kovács Ádám díjazása. Dr. Mészáros Jánostól, az NSSZ egyik alelnökétől fogadja a gratulációt

 

Fotók: Vörös Nándor

(NSSZ Sajtószolgálat)

2 Tovább

Fura bemutató sportágak, melyek közül kevés büszkélkedhet olimpiai tagsággal

Ki gondolta volna, hogy a léghajózás, a szörfös életmentés vagy a motorsport szerepelt már az olimpián? Pedig az 1900-as párizsi nyári játékokon mindez megtörtént. A franciák egy sor olyan sportágat vonultattak fel bemutató jelleggel, melyek soha nem kerültek be az olimpiai programba. Kezdetben nagy divat volt bemutató sportágakkal előrukkolni a szervező városnak, de később alábbhagyott ez a lelkesedés – majd a Nemzetközi Olimpiai Bizottság úgy döntött, hogy beszünteti a „bemutatósdit”, így az utóbbi négy nyári olimpián nem is volt.

Az első olyan bemutató sportág, amelyet később az olimpiai kötelékben maradt, az a kosárlabda, amelyet 1904-ben, St. Louisban láthattak először nézők nyári játékokon – 1936-ban lett teljes jogú olimpiai sport.

Dobor Dezső sporttörténész szerint elvileg komoly presztízst élvezne a bemutatóként felvett sportág, de 1989-ben a NOB lezárta és azóta befejezettnek tekinti ezen sportokat - igaz Peking idején a kínaiak próbálkoztak még a wushuval.

Dobor Dezső munka közben

- A klasszikus időkben az adott rendező város egy, a környékén népszerű sportot favorizált, hogy jobban megismertesse a világgal. Az utolsó olimpia, ahol szerepelt ilyen sportág, az 1992-es volt, Barcelonában a görhokit helyezték előtérbe – mondta az elsősorban sportújságíróként dolgozó szakember.

- Ha felvettek egy-egy sportágat az olimpiai programba, a valamit valamiért elv érvényesült. A legkülönbözőbb szempontoknak kellett megfelelni, de döntő volt a televízió szava. A képernyőn maradás, a szponzorok kiszolgálása érdekében még a jelleg is veszíthetett. Itt a legjobb példa az öttusa, amely már csak nevében azonos azzal, amit öttusának nevezett Coubertin, s amit öttusának neveztek Benedekék és Balczóék idejében. Kevés olyan sportág van, mely képes megtartani a saját arcát, ha felmerülnek igények vele kapcsolatban.
A NOB számára az egyik legfontosabb, hogy áttekinthető, követhető legyen a sportág, a helyszínen és a tv-k előtt.
Egy másik példa az ökölvívás, ahol az egészségvédelem érdekében történt jelentős változás a fejvédő bevezetésével. Ez is elengedhetetlen lépés volt, de a sportág jellegét döntően nem változtatta meg.

Olimpiai megnyitó a hőskorból - 1932 Los Angeles


Bemutató sportágak, amelyek soha nem kerültek a hivatalos olimpiai programba – zárójelben az olimpia évét jelöltük, amikor a sportág bemutató státuszban volt:

Amerikai futball (1904 és 1932)

Ausztrál futball (1956)

Bowling (1988)

Boules (1900)

Budo (1964)

Finn baseball (1952)

Glima (1912)

Görhoki (1992)

Kaatsen (1928)

Kézi súlyzózás (1904)

Korfball (1920 és 1928)

La canne (1924)

Léghajózás (1900)

Longue paume (1900)

Mezei kézilabda (1952)

Motorsport (1900)

Savate (1924)

Siklórepülés (1936)

Svéd (Ling) gimnasztika (1948)

Szörf életmentés (1900)

Vízisí (1972)

Sportágak, amelyek bemutató státuszból kerültek be az olimpiai programba. Az első évszám a bemutató éve, a zárójeles pedig az ötkarikás sportágak listájára való felkerülés éve:

1904 kosárlabda (1936)

1912 baseball (1992) – 2008-tól nem szerepel az olimpiai programban

1924 kajak-kenu (1936)

1924 röplabda (1964)

1972 tollaslabda (1992)

1988 taekwondo (2000)

1988 dzsúdó (1992)

0 Tovább

Fittyet hány a korára a bokszlegenda – sőt, még táncol is

A negyvennyolcadik évét tapossa, birtokolja a Bokszvilágalapítvány (WBF) világbajnoki övét, a ringben korábban kiharaptak egy darabot a füléből és táncolt az ’amerikai Szombat esti lázban’. Ő Evander Holyfield, akinek a hétvégi meccse nem úgy sikerült, ahogy eltervezte. Nem kapott ki, de nem is győzött…


A Nyugat-Virginiában megrendezett gálán a Sherman Williams elleni összecsapása korán véget ért, a harmadik menet után Holyfield a felrepedt szeme miatt nem vállalta a folytatást.

A nehézsúlyú legenda úgy tűnik, hogy nem akar ’tisztességben megöregedni’. Úgy érzi, van annyi energia benne, hogy akár Klicskóékkal is. meccselhet. Az más kérdés, hogy a szombati sérülése mennyire akadályozza meg a következő meccsére való felkészülésben. Az eredeti tervek szerint Holyfield legközelebb március 5-én Koppenhágában bokszol a dán Brian Nielsennel.

Holyfield a Dancing with the stars-ban - nálunk ez a műsor a Szombat esti láz címmel volt képernyőn

A botrányos meccs, amikor Tyson megharapta (16:00-nál)

1 Tovább

sportbanyaszat

blogavatar

Sokkal több érték, és érdekes sztori van a sportban, mint ami elsőre látszik. Isten hozott a 2-es tárnában!

Kedvencek

NemOlimpiaiSportok NemOlimpiaiSportok

Ezen az oldalon a nem olimpiai sportágak híreit olvashatják. Ha infót szeret...

Közösségben az Egészségért Közösségben az Egészségért

Egy jó közösségben minden egyszerűbb, a sport és céljaid elérése egyar...

Feedek

Feedek

Archívum